Atopická dermatitída
28.05.2023
Atopická dermatitída je chronické kožné ochorenie, ktoré sa často prejavuje u detí a pretrváva do dospelosti u časti pacientov. Jej výskyt rastie najmä v priemyselne rozvinutých krajinách. Medzi príznaky patrí intenzívne svrbenie, suchosť a zápalové zmeny kože. Príčiny sú multifaktoriálne, zahŕňajú genetiku, imunitné faktory, alergény a stres. Liečba často zahŕňa zvlhčovanie pokožky, lokálne kortikosteroidy a imunomodulačné lieky na zníženie zápalu.
Pre vznik atopickej dermatitíde musia byť splnené 4 podmienky vzniku:
- genetická predispozícia
- enviromentálne faktory
- dysfunkcia kožnej bariéry
- dysfunkcia imunitného systému
Dedičnosť je polygénovo podmienená, to znamená, že sa na nej podieľa viacero génov. Zmeny génov následne vytvárajú poruchu na úrovni udržiavaní zdravej kožnej bariéry, aj na sekrécii zápalových mediátorov. Až 70 % pacientov má pozitívnu rodinnú anamnézu a udáva sa, že prípade, ak má jeden rodič AD, riziko, že ju bude mať aj dieťa je okolo 50 %, v prípade, že obaja rodičia majú AD, riziko je až 80 %. Atopická dermatitída sa považuje za civilizačné ochorenie.
Porušená bariérová funkcia pokožky umožňuje jednoduchší prienik pre exogénne látky z prostredia, ktoré môžu byť infekčného alebo neinfekčného charakteru. V rámci imunitného systému sú vo vyššej miere produkované imunoglobulíny skupinu IgE, ktoré sa podieľajú na zápalovom procese. Z faktorov vonkajšieho prostredia rozlišujeme viacero druhov alergénov:
- aeroalergény - roztoče, pele, vzdušné plesne, prach, baktérie, zvieracie epitélie
- potravinové alergény - vajíčka, citrusy, orechy, mak, kakao, kravské mlieko
- fyzikálne podnety - mechanické dráždenie, teplo
- psychické vplyvy
Klinický obraz
Odlišujeme 3 formy atopickej dermatitídy:
- Eczema infantum - vyskytuje sa v prvých mesiacoch života, prejavy sú najčastejšie na tvári, sú symetrické, živo červenej farby, hlavne na lícach, okolo pier je prítomný belavý výbled. Postupne môže progredovať na celú tvár, vlasovú oblasť, krk, horné končatiny. Plienková oblasť zvyčajne nebýva postihnutá. Deti sú plačlivé, nepokojné, zle spia, prejavy sú výrazne svrbivé, môžu mokvať, čo umožňuje kontamináciu baktériami - impetiginizácia.
- Eczema flexurarum - vyskytuje sa od 3. roku do puberty. Prejavy sú predilekčne lokalizované na lakťových a zákolenných jamkách, zápästiach. Ložiská sú výrazne svrbivé a sú prítomné krvavé škriabance (hemoragické exkoriácie). Pre atopikov sú typické lesklé nechty z neustáleho sa škriabania. Postupne koža hrubne (lichenifikácia).
- Neurodermitis disseminata - typická pre dospelý vek, predilekčne v oblasti čela, okolo očí, na hrudníku, šiji, predkoleniach. Vlasy v dôsledku zápalového procesu môžu byť preriedené.
Varianty atopickej dermatitídy
- alergická (extrinsická) forma - 80 % pacientov, zvýšené hladiny IgE, senzibilizácia na alergény vonkajšieho prostredia, často sú prítomné aj iné atopické ochorenia (alergická rinitída a bronchiálna astma).
- nealergická (intrinsická) forma - 20 % pacientov, hodnoty IgE sú v norme, bez senzibilizácie na alergény vonkajšieho prostredia, bez ďalších atopických ochorení.
Komplikácie
- baktériová, vírusová a mykotická infekcia
- generalizácia ekzému - erytrodermia atopica Hill
- atopická katarakta
- kontaktný ekzém
Diagnostika
Atopická dermatitída spadá pod oblasť dermatovenerológie. V rámci vyšetrení je nutné hematologické vyšetrenie, biochemické, vyšetruje sa imunitný profil. Nutné je vylúčenie aj prípadne skrytých infekčných ložísk - fokálnych infekcií. Pri komplikáciách sa vykonávajú kožné testy - epikutánne, prick testy alebo intradermálne- Neexistuje špecifický marker pre diagnostiku. Rozlišujeme veľké a malé znaky atopickej dermatitídy. Vyšetruje sa dermografizmus. Je to veľmi jednoduché kožné vyšetrenie. Stačí, keď sa koža poškriabe niečím ostrým. Zdravá koža fyziologicky reaguje tým, že škriabanec ostane červený. Biely dermografizmus je typický pre atopickú dermatitídu.
Veľké znaky:
- svrbenie so škriabancami alebo bez
- typická morfológia prejavov podľa typu ochorenia
- chronický alebo chronicky opakujúci sa priebeh
- osobný alebo rodinný výskyt atope
Malé znaky:
- suchosť kože
- nešpecifická dermatitída rúk/nôh
- ekzém prsníkových dvorcov
- biely dermografizmus
- zápal pery
- kožná kolonizácia alebo superinfekcia
- očné komplikácie
- neznášanlivosť vlny a niektorých potravín
- horizontálne záhyby na krku
- hyperlinearita dlaní a stupají (výrazné čiary)
- Dennie - Morganovo znamenie - záhyby pod dolnými viečkami
- Herthogovo znamenie - bočné strany obočia vypadávajú
Liečba
Veľmi dôležitá je edukácia rodiča a rizikových faktoroch, ktoré môžu ochorenie zhoršovať. Nutná je úprava životného štýlu a odstránenie alergénov. V rámci atopickej životosprávy je dôležité:
- obmedzenie pobytu v prašnom prostredí
- odstránenie známych aeroalergénov
- odstránenie dráždivých materiálov (textílie s dlhým vlasom, plyšové hračky, kožušiny)
- správne hygienické návyky - umývanie vo vlažnej vode, jemné osušenie kože uterákom
- zabezpečenie hydratácie kože - olejové kúpele a emolienciá
- vyhýbať sa čiernemu oblečeniu, voliť biele bavlnené látky
Lokálna liečba
Ak dôjde k akútnemu vzplanutiu, využívajú sa antiseptické obklady na zastavenie mokvania. Môžu sa používať kortikosteroidy v kréme, pri infekcii sú indikované antibiotiká. V niektorých prípadoch sa používajú lokálne imunomodulátory. Ak ide o subakútne alebo chronické prejavy ochorenia, používajú sa kortikosteroidy v masti, nesteroidné protizápalové lieky, dechtové preparáty alebo keratolytiká.
Celková liečba
Atopická dermatitída je charakteristická svojimi svrbivými prejavmi, preto sa v liečbe používajú antihistaminiká. Môžu sa krátkodobo podávať celkové kortikosteroidy alebo biologická terapia - je to najnovší postup, podáva sa monoklonálna protilátka Dupilumab.
Možná je aj fyzikálna terapia - fototerapia PUVA, UVA1, kúpeľná liečba alebo psychologická terapia.