Enterobióza (Mrľa detská)
23.05.2023
Enterobióza je najčastejšie parazitárne ochorenie, spôsobené helmintami (červami) na Slovensku. Vyvolávateľom ochorenia je Enterobius vermicularis - Mrľa detská a najviac sa vyskytuje v miernom pásme, v Trópoch je jej výskyt veľmi sporadický. Životný cyklus mrle je veľmi typický, zároveň pomerne rýchly. Človek je jediný hostiteľ a nákaza sa prenáša fekálno - orálnou cestou a priamym kontaktom s infikovanou osobou.
Príčiny a cyklus
Enterobióza sa najčastejšie šíri v detskom kolektíve ako „ochorenie špinavých rúk“. Po požití vajíčok sa v tráviacom trakte, konkrétne v úseku slepého čreva (pozn. za slepé črevo sa chybne hovorovo označuje červovitý výbežok hrubého čreva), postupne vyvíjajú larvy oboch pohlaví, ktoré v hrubom čreve kopulujú. Typicky sa potom v nočných hodinách dostávajú oplodnené samičky až do oblasti konečníka a kladú vajíčka, následkom čoho dochádza k intenzívnemu svrbeniu. Tým sa na prsty dostávajú vajíčka, ktoré sa následne môžu dostať do úst dotyčného jedinca - tento spôsob prenosu označujeme ako autoinfekcia. Mimo to môže k nákaze dôjsť aj prenosom cez kontaminované predmety.
Klinický obraz
Najtypickejším prejavom ochorenia je intenzívne svrbenie okolo konečníka, ktoré môže viesť k nespavosti a podráždenosti. Mimo toho sa môžu vyskytovať neurčité tráviace ťažkosti, alebo priebeh ochorenia môže byť aj úplne bezpríznakový. Nepríjemnou komplikáciou ochorenia môže byť postihnutie apendixu (červovity výbežok hrubého čreva), ktoré sa môžu prejaviť ako akútna apendicitída, teda zápalové ochorenie.
Diagnostika
Základom diagnostiky ochorenia je mikrobiologický dôkaz vajíčok. Najlepším spôsobom ich získania je večerné umiestnenie špeciálnych lepiacich pások - perianálny zlep -ktoré sa nasadia na oblasť okolo análneho otvoru. Pásky sa ráno odlepia a vyšetria sa pod mikroskopom.
Liečba
Na liečbu sa využívajú rôzne antiparazitiká, konkrétne antihelmentiká. Účinnou látkou prvej voľby bolo v minulosti pyrvinium, ktoré ale farbilo stolicu do červena. Dnes sa používa hlavne mebendazol (Vermox). Ide o širokospektrálne antihelmetikum zo skupiny benzimidazolov a podáva sa orálne. Bežná dávka je 1 tableta, ďalšia tableta sa podáva za 2 - 4 týždne.