Horúčka Dengue
17.05.2023
Dengue je epidemicky vyskytujúce sa akútne vírusové ochorenie prenášané komármi rodu Aedes, charakterizované horúčkou, myalgiami (bolesťami svalov), exantémom, teda výsevom na koži a často s dvojfázovým priebehom. Ochorenie sa vyskytuje v dvoch formách, a to ako horúčka Dengue (tzv. klasický typ) a hemoragická horúčka Dengue. Postihuje prevažne mladé osoby a malé deti.
Horúčka Dengue sa zjavuje v tropických a subtropických oblastiach, v Afrike, Ázii a v Strednej a Južnej Amerike. Inkubačná doba je 3 - 7 dní, potom nasleduje náhly febrilný stav, ktorý trvá 3 - 6 dní. Ochorenie má dve fázy:
- 1. fáza - vysoké horúčky a výrazné bolesti svalov a kĺbov (breakbone fever).
- 2. fáza - väčšinou sa objaví makulopapulózny exantém, ktorý sa najčastejšie vyskytuje najčastejšie na trupe, vynecháva dlane a stupaje. Súčasne sú zväčšené krčné lymfatické uzliny. Komplikáciou môže byť myokarditída alebo poškodenie nervovej sústavy.
Hemoragická forma
Prejavuje sa s krvácavými prejavmi na koži, súčasne môže byť prítomný ascites, vracanie, bolesti brucha, ak stav progreduje, prítomná býva hypotenzia, hypovolémia a šok. Príčinou je opakovaná nákaza iným sérotypom vŕusu.
Prejavy
V prípade, že dôjde k prejavom ochorenia, najčastejšie k nim dochádza 4 - 10 dní po nákaze a trvajú 2 - 7 dní. Len veľmi zriedka horúčka Dengue ohrozuje pacienta na živote. Medzi najčastejšie symptómy zaraďujeme:
- Vysoká horúčka (40°C)
- Výrazná bolesť hlavy
- Bolesť za očami
- Bolesť svalov a kĺbov
- Nauzea (pocit na vracanie)
- Vracanie
- Makulopapulózny exantém
Rozlišujeme aj závažné prejavy ochorenia, ktoré sa skôr objavia, keď odznie horúčka a zaraďujeme medzi ktoré zaraďujeme:
- Výrazná bolesť brucha
- Pretrvávajúce vracanie
- Zrýchlené dýchanie
- Malátnosť
- Krvácavé prejavy
- Krv v stolici alebo v moči
- Výrazný smäd
Diagnostika
Ako pri každom ochorení, významným diagnostickým parametrom je dôkladná anamnéza. Zameriavame sa hlavne na cestovateľskú anamnézu pacienta a blízkych kontaktov. Typicky sa pri laboratórnych vyšetreniach vyskytuje leukopénia, teda znížené množstvo bielych krviniek, trombocytopénia, znížené množstvo krvných doštičiek a zvýšené pečeňové parametre, ako sú aminotransferázy a laktátdehydrogenáza. Diagnóza sa potvrdzuje podľa serologického vyšetrenia, pri ktorom sa vyšetrujú hladiny protilátok.
Liečba
Väčšina prípadov sa liečia v domácej starostlivosti symptomaticky. Významná je prevencia pred poštípnutím komárom v endemických krajinách. Neexistuje špecifická terapia proti Dengue horúčke, zameriavame sa hlavne na liečbu symptómov.
Často sa využíva paracetamol na zvládnutie bolesti, ibuprofen a aspirín sa v terapii nepoužívajú, aby sa predchádzalo krvácaniu.
Existuje vakcína, ktorá sa volá Dengvaxia, ktorá je určená pre ľudí ktorý už prekonali horúčku Dengue aspoň raz a žijú v oblastiach, kde sa ochorenie vyskytuje.