Faryngitída
28.04.2023
Faryngytída je zápalové ochorenie sliznice hltana alebo niektorej z jeho častí. Hltan má tri časti nasopharynx, oropharynx a laryngopharynx. Podľa rozsahu zápalu môže byť faryngitída povrchová alebo môže zasahovať až do hlbších častí. Zápal hltana môže byť vyvolaný buď infekčným alebo neinfekčným procesom ako napríklad alergia. Podľa dĺžky trvania rozlišujeme akútnu a chronickú faryngitídu.
Akútna faryngitída
Najčastejším vyvolávateľom sú vírusy. Na vírusovú infekciu môže nasadnúť bakteriálna superinfekcia. Medzi najčastejších bakteriálnych pôvodcov patria streptokoky, stafylokoky ale aj Hemophillus influenzaea ďalšie. Akútny alergický zápal vzniká hneď po kontakte s alergénom napríklad po konzumácii potravy.
Príznaky
Hlavným príznakom býva bolesť v hrdle, pocit sucha, pálenie alebo škriabanie. Prítomné je aj bolestivé prehĺtanie a bolesti môžu vyžarovať do uší. Niekedy môže byť zvýšená teplota do 38 °C. Sliznica hltana je začervenaná.
Ak je zápal spôsobený alergickou reakciou v popredí príznakov je prítomný opuch až tlak v hltane, ktorý môže spôsobiť sťažené dýchanie.
Najčastejšie príznaky akútnej faryngitídy:
- Bolesť v hrdle
- Pocit sucha
- Pálenie
- Škriabanie
- Bolestivé prehĺtanie
- Začervenaná sliznica
- Opuch
- Tlak
- Sťažené dýchanie
Diagnostika
Diagnostika sa opiera o anamnézu a celkový zdravotný stav pacienta. Výter z hltana sa pri nekomplikovanej faryngitíde rutinne nerobí.
Liečba
Liečba faryngitídy je lokálna. Používajú sa kloktadlá s dezinfekčným a anestetickým účinkom. Účinné je aj kloktanie roztoku slanej vody (najlepšie s morskou soľou), bylinné čaje a dostatok tekutín. Ak sa jedná o bakteriálnu superinfekciu je potrebná liečba antibiotikami.
Chronická faryngitída
Hlavným rozdielom medzi akútnou a chronickou faryngitídou je dĺžka trvania. Pri chronickej faryngitíde môžu ťažkosti pretrvávať až roky, zatiaľ čo pri akútnej zápal pri správnej liečbe trvá pár dní. U pacientov sa môžu vyskytnúť obdobia bez príznakov alebo len s miernymi príznakmi. Podľa rozsahu zmien sliznice poškodenej zápalom rozdeľujeme chronickú faryngitídu na simplexnú, hypertrofickú a atrofickú. Simplexná forma je začiatočné štádium. Ak dôjde k obrannej reakcii organizmu- k zmnoženiu lymfatického tkaniva, zhrubnutie a prekrvenie sliznice, vzniká hypertrofická forma. Pri vyčerpaní obranných mechanizmov organizmu sa sliznica stenčí a tejto forme hovoríme ako atrofická.
Príčiny vzniku
Medzi hlavné príčiny vzniku patria chronické infekcie horných dýchacích ciest. Zatekajúci hlien pri opakovaných infekciách dráždi sliznicu hltana a vyvoláva zápal. Ďalšími príčinami sú nosové polypy, deviácia nosovej priehradky, ktoré sťažujú pacientovi dýchanie nosom. Suchý vzduch prúdiac cez ústa dráždi a vysušuje sliznicu. V neposlednom rade dôležitými rizikovými faktormi sú fajčenie, pravidelné pitie alkoholu, pobyt v prašnom prostredí alebo chemické výpary.
Príznaky
Príznaky chronického zápalu sa moc nelíšia od akútnej formy. Prítomná je bolesť v hrdle, pocit sucha, škriabanie, pocit cudzieho telesa. Fajčiari a alkoholici majú typický objektívny nález začervenanej zhrubnutej sliznice, pričom ich subjektívne ťažkosti sú minimálne.
Diagnostika
Rovnako ako pri akútnej forme je dôležitá anamnéza a celkový zdravotný stav. Dôležitou informáciou je dĺžka trvania ťažkostí a vystavenie rizikovým faktorom.
Liečba
Pokiaľ je prítomná akútna bakteriálna infekcia nasadajúca na chronický zápal je potrebná liečba antibiotikami. Dôležité je eliminovať rizikové faktory vyvolávajúce ochorenie. Subjektívne ťažkosti môže zmierniť inhalácia minerálnych vôd (napríklad Vincentka), repíkový čaj alebo cmúľanie pastiliek s obsahom panthenolu. Pri chronických formách sa odporúčajú vždy kúpele.