Komplikované smútenie (keď žiaľ prerastie do patologického stavu)
03.03.2025

Smrť blízkej osoby je jednou z najnáročnejších životných skúseností, ktoré môže človek zažiť. Smútenie je prirodzená reakcia na stratu blízkej osoby. Väčšina ľudí sa so svojou stratou vyrovná do jedného roka, avšak u niektorých sa smútenie predlžuje. Komplikované smútenie je charakterizované intenzívnymi, bolestivými emóciami a neschopnosťou vyrovnať sa so stratou, ktorá pretrváva dlhšie ako jeden rok u dospelých a viac ako šesť mesiacov u detí a dospievajúcich. Odhaduje sa, že táto porucha postihuje približne 7 % pozostalých.
Príčina
Komplikované smútenie sa môže rozvinúť u jedincov, ktorí prežili náhlu alebo traumatickú stratu, ako napríklad smrť dieťaťa, násilné úmrtie alebo samovraždu blízkeho. Ďalšími rizikovými faktormi sú nedostatok sociálnej opory, anamnéza psychických ochorení, nízka dôvera v ostatných, nízke sebavedomie, silná závislosť od zosnulého či anamnéza traumatických zážitkov.
Príznaky a diagnostika
Komplikované smútenie sa odlišuje od normálneho smútenia predovšetkým svojou intenzitou a trvaním. Symptómy môžu pretrvávať viac ako rok. Emocionálne symptómy zahŕňajú hlboký smútok, neustále myšlienky na zosnulého, pocity viny, hnev, ataky úzkosti a paniky, sebaobviňovanie, zmeny nálad.
Objavujú sa aj fyzické prejavy bolesť na hrudi, bolesti brucha, bolesti hlavy, pocity napätia, únavy, svalová slabosť, strata chuti do jedla, úbytok alebo prírastok hmotnosti, dýchavičnosť.
U jedincov je možné pozorovať aj zmenu správania, ako sú návaly plaču, nevšímavosť, znížená schopnosť koncentrácie, apatia.
Komplikované smútenie výrazne znižuje kvalitu života jedinca, zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení (infarktu myokardu, artériovej hypertenzie), nádorových ochorení, častejších infekcií a suicídií.
Diagnostika
Diagnostika spočíva v identifikácii znakov komplikovaného smútenia počas klinického rozhovoru. V diagnostike využívame aj dotazníkové metódy, ako je Brief Grief Questionnaire (BGQ) a Inventory of Complicated Grief (ICG), ktoré dokážu spoľahlivo odhaliť komplikované smútenie.
Možnosti liečby
Liečba komplikovaného smútenia zahŕňa najmä psychoterapiu, využívame je kognitívno-behaviorálnu terapiu spolu s ďalšími technikami zameranými na podporu vyrovnávania sa so stratou. Cieľom terapie je akceptovanie straty a obnovenie spokojnosti v živote aj bez zosnulého blízkeho. Pacienti, ktorí prežívajú komplikované smútenie, môžu taktiež profitovať z farmakologickej liečby smútkom podmienenej depresie.