Rakovina pankreasu
20.03.2023
Pankreas je žľaza nachádzajúca sa pod žalúdkom a má významnú endokrinnú i exokrinnú funkciu. Rakovina pankreasu patrí medzi najnebezpečnejšie typy rakoviny s vysokou mortalitou. Najčastejším typom rakoviny je duktálny adenokarcinóm pankreasu, ktorý sa formuje z buniek vývodu prenášajúceho enzýmy von zo žľazy. Príznaky sú najčastejšie prítomné až keď sa rakovina prenesie do iných orgánov.
Príznaky
- Bolesť brucha vystreľujúca k chrbtici
- Strata chuti do jedla
- Vracanie
- Neúmyselný úbytok na váhe
- Žltačka
- Svrbenie pokožky
- Bledá alebo mastná stolica
- Tmavý moč
- Krvné zrazeniny
- Únava
- Nový výskyt alebo zhoršenie diabetu
Príčiny
Konkrétna príčina vzniku rakoviny nie je úplne jasná, avšak existujú určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť jej výskytu. Tieto rizikové faktory delíme na vôľou ovplyvniteľné a neovplyvniteľné. Ovplyvniť dokážeme fajčenie, nadváhu alebo kontakt s chemikáliami. Medzi neovplyvniteľné faktory patrí dedičnosť, vek alebo pohlavie. K vzniku ochorenia môže viesť aj chronická pankreatitída alebo cukrovka. Najnebezpečnejšia je kombinácia, pri ktorej človek fajčí, trpí cukrovkou a nesprávne sa stravuje.
Priebeh
Rakovina pankreasu má tendenciu rýchleho a agresívneho rastu s metastázovaním. Formuje sa pri zmene, mutácii, DNA buniek tejto žľazy. Najčastejší začiatok ochorenia je lokalizovaný v bunkách pankreatických vývodov. Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že v počiatočnom štádiu nemusia byť prítomné žiadne príznaky, tie sa objavia pri metastázovaní a zasiahnutí iných orgánov.
Diagnostika
Vyšetrujúci lekár pri podozrení na ochorenie využíva rôzne formy diagnostiky. Zobrazovacie metódy pomáhajú vizualizácii pankreasu, patrí sem CT, MRI alebo ultrazvuk. Po odbere krvi je možné v nej nájsť špecifické bielkoviny, ktoré slúžia ako nádorové markery. Pokiaľ sa potvrdí výskyt rakoviny, je dôležité stanoviť jej fázu prostredníctvom staging testu.
Liečba
Samotná liečba je rôzna a závisí od fázy a lokalizácie rakoviny. Pokiaľ to je možné, primárnou snahou je odstránenie nádoru. Pri chirurgickom zákroku je často nevyhnutné odstrániť postihnutú časť žľazy, čo sa nazýva pankreatektómia. Ďalšou možnosťou je liečba ožarovaním či chemoterapia. Užitočné je zvýšiť kvalitu životosprávy čím sa spomaľuje rast rakoviny.