Tehotenská nádcha
21.02.2025

Tehotenská nádcha je upchatie nosa (nazálna kongescia) počas tehotenstva, ktoré nemožno vysvetliť prítomnosťou respiračnej infekcie alebo alergie a ktoré ustupuje do dvoch týždňov po pôrode. Tehotenská nádcha sa vyskytuje približne u jednej pätiny tehotných. Tehotenská nádcha sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek gestačnom týždni tehotenstva. Diagnózu stanovujeme po vylúčení ostatných príčin a liečba je symptomatická.
Príčina
Presná príčina vzniku tehotenskej nádchy nie je známa. Výskumy však naznačujú, že jedným z možných faktorov môže byť zvýšenie cirkulujúceho objemu krvi, ku ktorému dochádza počas tehotenstva. Na vzniku sa môžu podieľať aj hormonálne výkyvy, ako napríklad zmeny hladín estrogénu, progesterónu, placentárneho rastového hormónu (PlGH) a ľudského rastového hormónu (somatotropín, STH), ktoré môžu viesť k zápalu a opuchu nosovej sliznice. Zapálená sliznica nosa a jej zvýšené prekrvenie sa prejaví upchatím nosa.
Medzi rizikové faktory tehotenskej nádchy patrí fajčenie a existencia chronickej nádchy ešte pred tehotenstvom.
Prejavy
- Upchatý nos.
- Výtok z nosa.
- Zatekanie hlienu do hrdla (postnasal drip).
- Pocit tlaku v ušiach.
- Kýchanie.
- Zhoršenie čuchu (hyposmia).
- Poruchy spánku.
Medzi komplikácie tehotenskej nádchy patrí zápal stredného ucha (otitis media), infekcii prínosových dutín (sinusitída), u žien trpiacich astmou môže dôjsť k zhoršeniu astmatických príznakov
Diagnostika
Tehotenská nádcha sa diagnostikuje po vylúčení ostatných príčin (diagnosis per exclusionem). U tehotných pátrame po iných príčinách, ktoré by mohli viesť k vzniku upchatého nosa, ako sú alergie, vírusové či bakteriálne infekcie alebo iné respiračné ochorenia. V laboratornom vyšetrení si všímame eleváciu zápalových parametrov – CRP a leukocytóza. Súčasťou diagnostiky môže byť aj odber materiálu na kultivačné vyšetrenie či PCR.
Terapia
Liečba tehotenskej nádchy sa zameriava na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života. V rámci režimových opatrení je odporúčané vyhýbať sa alergénom a dráždivým látkam – peľu, srsti, roztočom, dymu a silným pachom, ktoré zhoršujú prejavy tehotenskej nádchy. Úľavu od symptómov môže priniesť nosové sprchy, morská voda, dekongestíva.