Infekcia Pasteurella multocida
27.01.2025

Pasteurella multocida je najčastejšou infekciou mäkkých tkanív u ľudí v dôsledku škrabancov a uhryznutí mačkou alebo psom. Najčastejšou formou infekcie Pasteurella multocida je infekcia mäkkých tkanív prejavujúca sa opuchom, začervenaním a citlivosťou v mieste poranenia. Nie je však vylúčený ani vznik závažnejších invazívnych infekcií, ako je meningitída alebo endokarditída. V diagnostike využívame laboratórne, mikrobiologické metódy, ako aj zobrazovacie vyšetrenia. Základom rozvinutej infekcie je antibiotická liečba.

Príčina
Pasteurella multocida je komenzálom horných častí dýchacích ciest domácich zvierat, u oviec, hydiny a turov spôsobuje zápal pľúc (pneumóniu). Na psy a mačky pôsobí nepatogénne a vyskytuje sa v nosohltane (nasofarynx). K prenosu infekcie na človeka dochádza najčastejšie po pohryznutí alebo poškriabaní psom alebo mačkou. Prenos môže byť spôsobený aj inými zvieratami, ako sú potkany, kone, králiky a ďalšie. Podmienkou prenosu infekcie nie je penetrujúce poranenie, pretože boli zaznamenané prípady osteitídy (zápalu kostí) a meningitídy (zápal mozgových blán) spôsobenej Pasteurellou aj po obliznutí zvieraťom.
Prejavy
Prvé príznaky sa môžu objaviť ihneď po vzniku poranenia alebo po niekoľkých hodinách.
- Typickým prejavom infekcie Pasteurella multocida je infekcia mäkkých tkanív v mieste poranenia, ktorá sa prejaví rýchlo rastúcim opuchom, erytémom (začervenaním) a citlivosťou. Postihnutie mäkkých tkanív môže byť sprevádzané lokálnou lymfadenopatiou (zväčšením lymfatických uzlín). Ťažké prípady môžu progredovať do nekrotizujúcej fascitídy so vznikom bolesti a krepitácii (praskavý zvuk) v mieste poranenia. Systémové šírenie infekcie vedie k vzniku horúčky, tachykardie (zrýchlenie srdcovej frekvencie) a hypotenzii (pokles krvného tlaku).
- Okrem infekcií mäkkých tkanív môže vznikať aj septická artritída (infekčný zápal kĺbov) a osteomyelitída. K postihnutiu kĺbov väčšinou nedochádza priamou inokuláciou, ale šírením zo vzdialenejších častí tela. Rizikovými faktormi sú kĺbové náhrady, chronické degeneratívne ochorenia kĺbov, diabetes mellitus, alkoholizmus, chronické užívanie kortikosteroidov
- Respiračné infekcie, meningitída a endokarditída sú zriedkavé a vyskytujú sa takmer výlučne u imunokompromitovaných pacientov, starších osôb, novorodencov alebo u jedincov s chronickým pľúcnym ochorením.
Diagnostika
Pacienti s anamnézou uhryznutia alebo poškriabania zvieraťom by mali podstúpiť röntgenové vyšetrenie postihnutej oblasti na zhodnotenie prítomnosti zlomenín, zadržaných cudzích telies, známok osteomyelitídy alebo nekrotizujúcej infekcie. Z laboratórnych vyšetrení vyšetrujeme krvný obraz a CRP. Na identifikáciu lokálnej infekcie môžu byť odobraté kultivácie z rany, pri podozrení na systémovú infekciu je vhodné odobrať hemokultúry. Pri podozrení na osteomyelitídu vykonávame magnetickú rezonanciu (MRI). V prípade podozrenia na septickú artritídu vykonávame atrocentézu. K diagnostike respiračných infekcií môžeme využiť kultiváciu spúta. Pacienti s príznakmi meningitídy by mali podstúpiť lumbálnu punkciu s následným chemickým a kultivačným vyšetrením odobratého mozgovomiechového moku.
Terapia
Rany spôsobené zvieraťom je potrebné dôkladne vyčistiť, v indikovaných prípadoch môže byť podaná postexpozičná profylaxia tetanu. Rutinná antibiotická profylaxia po poranení zvieraťom sa neodporúča. Rozsiahlejšie poranenia si môžu vyžadovať aj chirurgické ošetrenie. Základom terapie rozvinutej infekcie Pasteurella multocida je antibiotická terapia.ˇ