Fibrilácia komôr
20.01.2025
Fibrilácia komôr (ventrikulárna fibrilácia) je život ohrozujúce porucha srdcového rytmu, ktorá môže viesť k náhlej zástave srdca. Pri tejto arytmii dochádza k nekoordinovaným a rýchlym sťahom srdcových komôr, čo znemožňuje efektívne pumpovanie krvi do tela. Bez okamžitej liečby môže fibrilácia komôr spôsobiť smrť v priebehu niekoľko minút.
Príčiny a rizikové faktory
Hlavnou príčinou fibrilácie komôr je zvyčajne srdcový infarkt, ktorý naruší elektrické impulzy v srdci. Ďalšie príčiny zahŕňajú:
- Kardiomyopatie - ochorenia postihujúce srdcový sval.
- Elektrolytové poruchy - nízka hladina draslíka alebo horčíka.
- Užívanie drog - napríklad kokaín alebo metamfetamín.
- Genetické predispozície - napríklad syndróm dlhého QT intervalu.
Rizikové faktory zahŕňajú aj vysoký krvný tlak, cukrovku a fajčenie.
Príznaky a diagnostika
Fibrilácia komôr zvyčajne nemá žiadne varovné príznaky a objavuje sa náhle. Postihnutý môže zažívať:
- Stratu vedomia.
- Zastavenie dýchania.
- Absenciu pulzu.
Diagnostika sa zvyčajne vykonáva pomocou EKG (elektrokardiogramu), ktorý zaznamenáva chaotickú elektrickú aktivitu srdca.
Liečba a prvá pomoc
Okamžitá liečba fibrilácie komôr zahŕňa defibriláciu – elektrický šok, ktorý obnoví normálny srdcový rytmus. Kľúčová je aj kardiopulmonálna resuscitácia (KPR), ktorá udrží cirkuláciu krvi, pokiaľ nie je dostupný defibrilátor.
Po prekonaní epizódy sa pacientovi často implantuje kardioverter-defibrilátor (ICD), zariadenie, ktoré monitoruje srdcový rytmus a automaticky vykoná defibriláciu v prípade potreby.
Prevencia
Prevencia fibrilácie komôr zahŕňa kontrolu rizikových faktorov. To zahŕňa zdravú stravu, pravidelnú fyzickú aktivitu, nefajčenie a liečbu existujúcich srdcovo-cievnych ochorení.
Fibrilácia komôr je závažný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú zdravotnícku intervenciu. Včasná diagnostika a adekvátna liečba môžu zachrániť život a zlepšiť prognózu pacienta.