Kostochondritída
13.01.2025

Kostochondritída je ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu chrupiek spájajúcich rebrá (costae) s hrudnou kosťou (sternom). Toto benígne ochorenie sa prejavuje lokalizovanou bolesťou na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pohybom alebo tlakom. Kostochondritída môže pripomínať závažnejšie stavy, ako je infarkt myokardu, pľúcna embólia či pneumotorax. Diagnóza sa stanovuje na základe klinického obrazu po vylúčení závažných príčin ťažkostí. Kostochondritída je samolimitujúce ochorenie, ktorej terapia sa zameriava na zmiernenie symptómov
Príčina
Kostochondritída je idiopatické ochorenie, teda vznikajúce bez zjavnej vyvolávajúcej príčiny. Vznik kostochondritídy môže súvisieť s opakovaným mikrotraumatickým poškodením hrudníka, nádormi prsníka a hrudníka, reumatologickými ochoreniami. Okrem toho môže vznikať kostochondritída z infekčných príčin.
Prejavy
Hlavným prejavom kostrochondritídy je bolesť, ktoré sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, kašli a kýchaní. Postihnutá oblasť je palpačne (dotykovo) bolestivá. Bolesť býva opisovaná ako ostrá, bodavá, ale aj ako tupá, tlaková. V niektorých prípadoch sa môže pacienti sťažovať na vyžarovanie bolesti do ramena, ruky, krku, lopatky.
Diagnostika
Kostochondritída je primárne klinická diagnóza, ktorá sa stanovuje na základe klinického obrazu po vylúčení ostatných príčin. Vzniku kostochondritídy môže predchádzať opakovaná trauma hrudníka, dlhotrvajúci kašeľ, vykonávanie namáhavej fyzickej aktivity. Prítomnosť začervenania (erytému), opuchu a zvýšenej teploty v postihnutej oblasti je skôr prejavom Tietzeho syndrómu. Ak sú na pokožke prítomné drobné pľuzgieriky (vezikuly), môže sa jednať o pásový opar (herpes zoster). Pri bolesti na hrudníku je potrebné vždy vylúčiť závažnejšie príčiny bolesti hrudníka, ako je infarkt myokardu, pľúcna embólia či pneumotorax, preto je vždy odporúčané elektrokardiografické vyšetrenie (EKG) a röntgenový snímok hrudníka. V prípade kostochondritídy je nález na EKG a röntgenovom snímku normálny.
Terapia
Kostochondritída je benígne a samolimitujúce ochorenie, ktorého liečba sa zameriava na úľavu od symptómov. Na úľavu od bolesti je možné použiť perorálne užívané nesteroidné antiflogistiká alebo lokálne aplikované gély s obsahom diklofenaku či náplaste s obsahom lidokaínu. Zlepšenie symptómov môže priniesť aj fyzioterapia.