Zlomenina krížovej kosti
31.12.2024
Krížová kosť (os sacrum) je trojuholníkovitá kosť, ktorá je zakončením chrbtice a súčasne jednou z kostí tvoriacich panvu. Je tvorená zrastením piatich krížových stavcov (S1-S5). Zlomeniny krížovej kosti sú relatívne vzácne a často poddiagnostikované s nedostatočnou liečbou a možným vznikom neurologického postihnutia. Klinicky sa prejavujú bolesťou, opuchom a neurologickými prejavmi v zmysle slabosti, porúch citlivosti a ďalších. Definitívnu diagnózu stanovíme pomocou zobrazovacích vyšetrení. Liečba môže byť konzervatívna, ale ťažšie prípady si vyžadujú chirurgický zásah.
Príčina
Zlomeniny krížovej kosti vznikajú často v súvislosti s vysokoenergetickými úrazmi, ako sú autonehody, pády z veľkej výšky, úrazy pri extrémnych športoch. U starších pacientov trpiacich osteoporózou môžu vzniknúť aj pri pádoch zo stoja.
Prejavy
- Bolesť v oblasti krížovej kosti, ktorá sa zhoršuje v sede.
- Palpačná (dotyková) citlivosť v oblasti krížovej kosti.
- Opuch (edém) a modrina (hematóm) nad postihnutou oblasťou.
- Poškodenie nervov v tejto oblasti môže viesť k poruchám citlivosti a slabosti v dolných končatinách, poruchám sexuálnych funkcií a vzniku porúch zvierača močového mechúra a análneho zvierača.
Diagnostika
Diagnostický proces začína odberom anamnézy, v ktorom pátrame po úrazoch a rizikových faktoroch, ako je osteoporóza. Súčasťou fyzikálneho vyšetrenia by malo byť aj pátranie po možných neurologických deficitoch. Definitívnu diagnózu stanovíme pomocou zobrazovacích vyšetrení – röntgenu a počítačovej tomografie (CT). Magnetickú rezonanciu (MRI) využívame najmä pri prítomnosti neurologického postihnutia.
Terapia
Nezávažné zlomeniny krížovej kosti je možné liečiť konzervatívne – tlmením bolesti, imobilizáciou panvy, pokojovým režimom a zahájením včasnej rehabilitácie. Zlomeniny krížovej kosti spojené so zlomeninami panvy, závažnou dislokáciou a neurologickými deficitmi si vyžadujú chirurgickú liečbu.