Syndróm toxického šoku
06.12.2024

Syndróm toxického šoku (TSS) je akútny, život ohrozujúci stav spôsobený toxínmi produkovanými baktériami Staphylococcus aureus alebo zriedkavejšie streptokokmi. Toxíny vyvolávajú masívnu imunitnú odpoveď s následnou dysreguláciou systémových funkcií. TSS môže súvisieť s používaním tamponov, chirurgickými zákrokmi, alebo infekciami kožných poranení. Prejavuje sa vysokou horúčkou, hypotenznou šokom, červenou vyrážkou pripomínajúcou spálenie od slnka, viacorgánovým zlyhaním a rýchlym zhoršovaním zdravotného stavu.
Príčiny
Syndróm toxického šoku môže vzniknúť u kohokoľvek, kto sa infikuje stafylokokom. Stafylokokus aureus spôsobuje hnisavé kožné infekcie, zápaly pľúc, zápaly kostí a niekedy aj infekcie srdcových chlopní. Stafylokoky produkujú mnoho škodlivých zlúčenín a medzi nimi je aj tzv. toxín toxického šoku (TSST-1 – Toxic Shock Syndrome Toxín-1). Tento toxín paradoxne nie je tak škodlivý sám o sebe, ale má schopnosť veľmi silne zaktivovať náš imunitný systém. To vedie k masívnemu vyplaveniu obranných látok (najmä cytokínov) do krvi a následkom je ťažký šokový stav vedúci k zlyhaniu základných orgánov.
Pozn.: Častokrát je syndróm toxického šoku dávaný do súvislosti s používaním niektorých viac absorbujúcich menštruačných tampónov, pokiaľ ich ženy často nevymieňali. Optimálna doba výmeny tampónu je 4 – 8 hodín, v závislosti od výrobcu.
Prvé popísané prípady sa datujú v roku 1978 u mladistvých medzi 8. a 17. rokmi. Toxín bol identifikovaný z odlupujúcej sa kože na chodidlách, dlaniach a koži. V roku 1980 sa pridali prípady menštruujúcich žien používajúcich vysokoabsorpčné tampóny. Následne boli pozorované prípady, keď zdrojom infekcie bolo iné miesto na tele.
Prejavy
Syndróm sa prejavuje typickými príznakmi šokového stavu infekčného pôvodu – horúčka, pokles krvného tlaku, rýchly pulz, zástava močenia. Pri syndróme toxického šoku často nachádzame celkové poškodenie kožného krytu, čo je spojené s rozsiahlou začervenanou mapovitou vyrážkou a odumieraním kože, ktorá sa u preživších po niekoľkých dňoch až týždňoch začne odlupovať. Zlyhanie základných životných funkcií a minerálny rozvrat vedie bez liečby k poruche vedomia a následne k smrti.
Liečba
Liečba musí prebiehať na JIS či na ARO oddeleniach. Okrem podávania antibiotík je nutné liečiť šokový stav - podávať infúzie na udržanie krvného obehu a zaistiť dýchacie cesty. Ďalej je potrebné odstránenie ložiska infekcie (vybratie tampónu, chirurgické riešenie infikovanej rany). Intenzívna liečba výparne zlepšuje šancu na prežitie, napriek tomu niektorí ľudia zomrú.