Vtáčia chrípka
20.11.2024
Vtáčia chrípka, alebo aviárna influenza, je infekčné vírusové ochorenie spôsobené chrípkovými vírusmi typu A, ktoré primárne postihujú vtáky. Niektoré podtypy, ako H5N1, H7N9 či H5N6, môžu infikovať aj ľudí, pričom spôsobujú vážne respiračné ochorenia s vysokou úmrtnosťou. Ochorenie sa šíri kontaktom s infikovanými vtákmi alebo ich produktmi. Liečbu a prevenciu zabezpečujú infektológovia, pričom dôležitá je včasná diagnostika a použitie antivirotík.
Prenos na ľudí:
Prenos vtáčej chrípky na ľudí je zriedkavý, ale môže nastať pri úzkom kontakte s infikovanými vtákmi, ich trusom, kontaminovanými povrchmi alebo prostredím. Vírusy sa do ľudského organizmu dostávajú najčastejšie cez dýchacie cesty alebo spojovky očí. Konzumácia tepelne neupraveného mäsa alebo vajec infikovaných vtákov tiež predstavuje riziko.
Príznaky:
Inkubačná doba vtáčej chrípky u ľudí sa pohybuje od 2 do 10 dní. Príznaky sa často podobajú bežnej chrípke a zahŕňajú vysokú horúčku, kašeľ, bolesť hrdla, svalovú slabosť a bolesť hlavy. V závažných prípadoch sa môžu vyvinúť komplikácie, ako je pneumónia, akútny respiračný syndróm alebo dokonca smrť.
Diagnostika:
Diagnostika vtáčej chrípky zahŕňa odber vzoriek z dýchacích ciest a ich testovanie na prítomnosť vírusovej RNA pomocou metódy PCR. Potvrdenie infekcie je založené na identifikácii konkrétneho podtypu vírusu. Pre urýchlenie diagnostiky môžu byť použité aj rýchle antigénové testy, avšak ich presnosť je nižšia.
Terapia:
Základom liečby sú antivirotiká, najmä inhibítory neuraminidázy, ako oseltamivir a zanamivir. Tieto lieky sú najúčinnejšie, ak sa podajú v priebehu prvých 48 hodín od nástupu príznakov. V závažných prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia s podporou dýchania a intenzívnou starostlivosťou.