Arytmogénna dysplázia pravej komory
20.11.2024
Arytmogénna dysplázia pravej komory je vzácne ochorenie patriace do skupiny kardiomyopatií. Táto choroba postihuje srdcový sval, narúša pumpovaciu funkciu srdca a často vedie k poruchám srdcového rytmu. Pri tomto ochorení je najviac ovplyvnená pravá srdcová komora, kde dochádza k nahradzovaniu svalového tkaniva väzivovým a tukovým tkanivom. Včasná diagnostika a liečba, ktorú poskytuje kardiológ, môžu predísť vážnym komplikáciám.
Príčiny
Arytmogénna dysplázia pravej komory je považovaná za geneticky podmienené ochorenie, ktoré má často vrodený výskyt. Bol objavený rad genetických mutácií, ktoré môžu byť za poruchu zodpovedné.
Prejavy
Hlavný problém je v tom, že zmeny tkaniva pravej komory srdca sa môžu stať zdrojom závažných arytmií, vrátane komorovej tachykardie a fibrilácie komôr. Medzi možné príznaky patria opakované záchvaty búšenia srdca a epizódy náhleho bezvedomia. U niektorých pacientov môže byť však prvým prejavom náhla srdcová smrť a arytmogénna dysplázia pravej komory je potom nájdená až pri pitve. Zvýšené riziko náhlej srdcovej smrti majú športovci, pretože arytmie sú často spúšťané fyzickou aktivitou. Okrem porúch rytmu sa môžu po nejakej dobe objaviť aj príznaky srdcového zlyhávania.
Diagnostika
K diagnóze je dôležité EKG (záchyty komorovej tachykardie), echokardiografia (zväčšená pravá komora s abnormálne tenkou stenou) a prípadne genetické vyšetrenie k preukazu vyvolávajúce mutácie Zrejme najlepším vyšetrením na určenie diagnózy je angiografie pracoviskách, a magnetická rezonancia srdca (odlíši dobre tukové tkanivo od svaloviny). A ako je napísané vyššie, určité percento prípadov je zistené až pri pitve srdca.
Liečba
Nie sme schopní riešiť samotnú arytmogénnu dyspláziu, preto sa sústreďujeme na zabránenie vzniku závažných porúch rytmu.