Otrava táliom
18.11.2024
Tálium je toxický ťažký kov bez chuti a zápachu, ktorý predstavuje riziko pre ľudí vystavených jeho pôsobeniu, najmä pri kontaminácii životného prostredia alebo pracovnom kontakte. Príznaky intoxikácie zahŕňajú gastrointestinálne (vracanie, hnačka), neurologické (polyneuropatia, slabosť), dermatologické (vypadávanie vlasov) a oftalmologické (poruchy zraku) prejavy. Diagnózu potvrdzuje analýza vlasov, nechtov, krvi, moču alebo stolice. Liečba zahŕňa odstránenie zdroja expozície, podpornú starostlivosť a urýchlenie eliminácie tália z tela, napríklad podaním prísad na viazanie ťažkých kovov.
Príčiny
Intoxikácia táliom je často prehliadaná, pretože klinický obraz pripomína iné ochorenia. K intoxikácii môže dochádzať v dôsledku profesionálnej expozície, a to najmä u ľudí pracujúcich v priemysle. Otrava táliom môže byť aj náhodná pri kontakte s táliom v životnom prostredí, napríklad na nelegálnych kontaminovaných skládkach alebo konzumáciou kontaminovaných potravín.
Prejavy
- Gastrointestinálne prejavy – objavujú sa v priebehu 3 až 4 hodín po expozícii. Zahŕňajú bolesť brucha, nevoľnosť (nauzea), vracanie, hnačku (diareu) alebo zápchu (obstipáciu). V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť krv v stolici alebo zvratkoch.
- Neurologické prejavy – objavujú sa 2 až 5 dní po expozícii, zahŕňajú periférnu neuropatiu, slabosť, ataxiu, tremor a obrnu (parézu) hlavových nervov.
- Dermatologické príznaky – spočiatku sa objavujú kožné lézie podobné akné a šupinatenie kože. Po 2 až 3 týždňoch sa vyvíja alopécia. Približne po mesiaci dochádza k vzniku Meesových línií (priečne biele línie) na nechtoch. Ďalšie prejavy zahŕňajú hypohidrózu (znížené potenie) anhidrózu (úplné chýbanie potenia) a glositídu (zápal jazyka).
- Oftlamologické prejavy – diplopia (dvojité videnie), ptóza (pokles očného viečka), nystagmus (rýchle kmitavé pohyby očí), neuropatiu zrakového nervu (nervus opticus).
Ďalšie prejavy zahŕňajú vysoký krvný tlak, tachykardiu (zrýchlenie srdcovej frekvencie), bolesť hlavy, kŕče, nespavosť a v závažných prípadoch kómu a smrť.
Diagnostika
Diagnostika intoxikácie spočíva v odbere anamnézy so zameraním sa na možnú expozíciu tália. Prítomnosť tália v tele je možné vyšetriť z vlasov, nechtov, stolice, moču, krvi a slín. Tálium je rádiokontrastné, a preto je v niektorých prípadoch možné detegovať jeho prítomnosť v tele pomocou röntgenu.
Terapia
Základom liečby intoxikácie táliom je zabránenie ďalšej expozície, zabezpečenie cirkulácie a dýchania. Pri kontakte tália s kožou je dôležité vyzliecť si oblečenie, ktoré mohlo byť kontaminované a následný oplach kože s vodou a mydlom. Pri kontakte tália s očami je nutný dôkladný výplach očí. Antidótom (protijedom) tália je pruská modrá. Elimináciu tália z tela je možné podporiť hemodialýzou.