Horúčka po uhryznutí potkanom (Rat-bite fever)
18.11.2024
Horúčka po uhryznutí potkanom je infekčné ochorenie, ktoré sa môže vyvinúť po uhryznutí, poškriabaní potkanom alebo kontakte s kontaminovanými povrchmi, jedlom či vodou. Infekciu spôsobujú dva druhy baktérií: Streptobacillus moniliformis a Spirillum minus. Príznaky zahŕňajú horúčku, vyrážky, bolesti svalov a kĺbov. Diagnostika je založená na anamnéze, klinickom obraze a mikrobiologickom vyšetrení. Liečba spočíva v podávaní antibiotík, ako je penicilín alebo doxycyklín.
Príčiny
Prenos ochorenia je vo väčšine prípadov spôsobený uhryznutím potkanom. Boli však dokumentované prípady, kedy k prenosu ochorenia môže došlo po expozícii moču alebo telesným sekrétom infikovaného zvieraťa. Môže ísť o sekréty z úst, nosa alebo očí hlodavca. Ochorenie sa môže preniesť aj prostredníctvom jedla alebo vody kontaminovanej potkaním trusom alebo močom. Infikované môžu byť aj iné zvieratá, vrátane lasíc, pieskomilov a veveričiek. Domáci miláčikovia, ako psy alebo mačky, môžu po kontakte s potkanmi tiež prenášať ochorenie.
Horúčka po uhryznutí potkanom môže byť spôsobená dvomi druhmi baktérií:
- Spirilóza – pôvodcom je vzácne vyskytujúca sa baktéria Spirillum minus, s ktorou je možné sa stretnúť v Ázii, a to najviac v Japonsku. Niekedy sa táto forma ochorenia nazýva aj Sodoku, tento názov pochádza z Japonska.
- Streptobacilóza – je častejšou príčinou ochorenia a je spôsobná baktériou Streptobacillus moniliformis.
Prejavy
Priebeh ochorenia sa odlišuje v závislosti od jeho pôvodcu:
- Streptobacilóza – inkubačná je 3 až 20 dní, ale väčšinou je kratšia ako týždeň. Príznaky zahŕňajú horúčku, migrujúcu polyartritídu (zápalové postihnutie kĺbov, ktoré striedavo postihujúce rôzne kĺby) a zimnicu. Horúčka má tendenciu recidivovať a často trvá mesiace. Najčastejšie postihnutými kĺbmi sú členkový a kolenný kĺb, môžu byť bolestivo opuchnuté. Môže sa objaviť bolesť chrbta a svalov (myalgia). Miesto uhryznutia je obvykle pokojné len s miernymi prejavmi zápalu. U štvrtiny pacientov môže vznikať kožná vyrážka charakteru petechií (drobné krvné výrony) alebo makulopapulárnej lézie (lézia kombinujúca charakter škvŕn a vyvýšených lézií), prípadne hemoragických vezikúl (pľuzgiere vyplnené krvou) na končatinách, ktoré sú citlivé na dotyk.
- Spirilióza – inkubačná doba je 2 až 10 dní. Miesto uhryznutia je zatvrdnuté, ulceruje (tvorí sa vred). Spirilióza môže byť sprevádzaná vznikom lymfadenopatie (zväčšením lymfatických uzlín). U približne 50 % pacientov sa objavuje červeno-hnedá makulárna vyrážka.
Diagnostika
Ochorenie sa diagnostikuje za pomoci anamnézy kontaktu s hlodavcami, klinických prejavov a mikrobiologického vyšetrenia. V prípade streptobacilózy je možné využiť kultivačné vyšetrenie, i keď je kultivácia Streptobacillus moniliformis náročná. Na druhú stranu Spirillum minus nemožno vykultivovať, a tak sa diagnostikuje na základe mikroskopického vyšetrenia v odobratom biologickom materiáli.
Terapia
V prípade pohryznutia, poškriabania alebo iného poranenia potkanom je dôležité vzniknutú ranu dôkladne vypláchnuť a očistiť. Ak dôjde k vzniku prejavov ochorenia, tak liekom prvej voľby sú penicilínové antibiotiká.