Obrna okohybného nervu
15.11.2024
Obrna okohybného nervu (paralýza nervus oculomotorius) postihuje tretí hlavový nerv zodpovedný za pohyb očných svalov. Táto porucha môže viesť k dvojitému videniu, padnutému viečku a neschopnosti zaostriť.
Príčiny:
- vaskulárne príčiny vedúce k ischémii n. oculomotorius
- trauma hlavy
- nádory mozgu
- aneuryzma a. communicans posterior
- meningitída alebo encefalitída
- Sclerosis multiplex
- Myasthenia gravis
Klinický obraz
Najvýraznejším prejavom je strabizmus (škúlenie), pri ktorom oko nie je schopné správne sa orientovať v smere, ktorý zabezpečujú svaly inervované okohybným nervom. Pacienti sa často sťažujú na dvojité videnie (diplopiu), keďže obe oči nemôžu synchronizovane sledovať predmety. Oko postihnuté obrnou smeruje nadol a von kvôli zachovaniu funkcie vonkajšieho priameho svalu (inervovaného šiestym hlavovým nervom) a horného šikmého svalu (inervovaného štvrtým hlavovým nervom). Okrem toho býva zasiahnutá aj parasympatická vetva nervu, čo spôsobuje rozšírenie zrenice (mydriázu) a neschopnosť reagovať na svetlo, čím sa obmedzuje schopnosť vidieť za rôznych svetelných podmienok.
Terapia:
Liečba obrny okohybného nervu závisí od základnej príčiny ochorenia. Ak je obrna spôsobená vaskulárnymi faktormi, ako je cukrovka a hypertenzia, liečba sa sústredí na kontrolu základných ochorení, čím sa podporí regenerácia nervu. V prípade nádorových lézií je nutná chirurgická intervencia alebo rádioterapia na odstránenie masy. Liečba infekčných a zápalových príčin zahŕňa antibiotiká alebo kortikosteroidy podľa konkrétneho pôvodcu a typu zápalu. V prípade, že sa funkcia nervu neobnoví spontánne, je indikovaná chirurgická úprava očných svalov s cieľom zlepšiť postavenie oka.