Zlomenina hrudnej kosti
04.11.2024
Zlomenina hrudnej kosti (sternum) je časté poranenie, často spôsobené tupou traumou hrudníka pri autonehodách alebo pádoch. Toto poranenie je nebezpečné, pretože približne 20 % zlomenín hrudnej kosti je sprevádzaných vnútornými poraneniami, ktoré môžu zahŕňať poškodenie srdca, pľúc alebo ciev. Liečba závisí od závažnosti zlomeniny a často zahŕňa bolesťové lieky, prípadne chirurgický zákrok pri posunutých zlomeninách.
Príčina
Zlomeniny hrudnej kosti najčastejšie vznikajú v dôsledku tupých poranení, pri ktorých dochádza k priamemu nárazu na hrudník. Príkladom takýchto poranení sú dopravne nehody, kedy dochádza k nárazu hrudníku na volant, ale k zlomenine môže dôjsť aj ťahom bezpečnostného pásu pri autonehode. K zlomeniu hrudnej kosti môže dôjsť aj v dôsledku športových úrazov, pádov z výšky, fyzického napadnutia, kardiopulmonálnej resuscitácie. Rizikovou skupinou pacientov sú pacienti trpiaci osteoporózou, osteopéniou, nadmernou kyfózou hrudnej chrbtice a dlhodobo liečení kortikosteroidmi.
Prejavy
- Bolesť, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom nádychu a kašli.
- Opuch nad hrudnou kosťou.
- Modriny (hematóm) na koži nad hrudnou kosťou.
- Hmatateľná deformita hrudnej kosti.
- Krepitus – praskajúci zvuk počuteľný v dôsledku trenia úlomkov kostí.
- Dyspnoe (dýchavičnosť).
Pri poraneniach hrudníka je potrebné vždy myslieť na možné sprievodné poranenia, medzi ktoré patrí instabiliný (vlajúci) hrudník, zlomeniny rebier, poranenia kľúčnej kosti, pneumotorax, hemotorax, srdcová tamponáda, kontúzia (pomliaždenie) srdca, kontúzia pľúc a ďalšie traumatické poranenia.
Diagnostika
Zlomeniny hrudnej kosti sa diagnostikujú na základe anamnézy poranenia, klinického obrazu a zobrazovacích vyšetrení. Na vizualizáciu zlomeniny hrudnej kosti využívame röntgen. Podobnú citlivosť ako röntgen je možné dosiahnuť aj ultrasonografickým vyšetrením. Počítačová tomografia (CT) môže použitá na posúdenie sprievodných poranení. Pri poraneniach hrudníka je vždy indikované EKG vyšetrenie na vylúčenie arytmií a iného myokardiálneho poškodenia. Pri patologickom EKG zázname je odporúčaný odber kardiálnych markerov a prípadné echokardiografické vyšetrenie.
Terapia
Základom liečby zlomenín hrudnej kosti je dostatočná analgézia a podpora vykašliavania mukolytikami. V niektorých prípadoch môže byť indikovaná osteosyntéza zlomeniny. Súčasťou terapie je aj liečba sprievodných poranení.