Dakryoadenitída (zápal slznej žľazy)
04.11.2024
Dakryoadenitída je zápalové ochorenie slznej žľazy, ktoré môže byť spôsobené infekciou, najčastejšie vírusmi, prípadne autoimunitnými ochoreniami. Typickými príznakmi sú bolesť a opuch v oblasti nad vonkajším kútikom oka, nadmerné slzenie a začervenanie. Terapia závisí od príčiny zápalu a môže zahŕňať antivírusové, antibiotické alebo protizápalové lieky, pri autoimunitných príčinách je niekedy nutná dlhodobá imunosupresívna liečba.
Príčina
- Akútna dakryoadenitída – je obvykle jednostranná a infekčného pôvodu. Infekcia sa najčastejšie šíri zo spojovky (tunica cojuctiva), ale môže sa šíriť aj z okolitej kože, v dôsledku penetrujúcich poranení. Patogény sú častejšie vírusové než bakteriálne, najmä u detí a mladých dospelých. Najbežnejším vírusovým pôvodcom je Epstein-Barrovej vírus (EBV), ďalšími pôvodcami sú adenovírusy, herpes simplex a herpes zoster. Medzi bakteriálnych pôvodcov patria Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae a ďalšie baktérie, ktoré majú tendenciu spôsobovať hnisavú dakryoadenitídu. Zriedkavo môžu dakryoadenitídu spôsobovať aj huby.
- Chronická dakryoadenitída – býva častejšie obojstranná a najčastejšie súvisí s autoimunitnými zápalovými ochoreniami, ako sú Sjögrenov syndróm, sarkoidóza, Crohnova choroba a granulomatóza s polyangiitídou. Chronická infekčná dakryoadenitída je zriedkavá, pričom väčšina prípadov sa pripisuje Mycobacterium tuberculosis.
Prejavy
- Bolesť.
- Opuch vonkajšej tretiny až polovice horného viečka v mieste slznej žľazy.
- Okraj viečka je esovito zahnutý.
- Nadmerné slzenie (epifora).
- Lymfadenopatia (zdurenie lymfatických uzlín).
- Hnisavý výtok zo slznej žľazy.
- Chemóza – opuch a zdurenie spojovky.
Diagnostika
Prípady akútnej dakryoadenitídy asociované s prebiehajúcou vírusovou infekciou sa diagnostikujú na základe klinického obrazu. Na identifikáciu pôvodcu bakteriálnej dakryoadenitídy je možné vykonať kultivačné vyšetrenie. Chronická dakryoadenitída si často vyžaduje komplexné laboratórne vyšetrenie. Zobrazovacie vyšetrenia, ako sú počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI) odhalia zväčšenie slznej žľazy. Biopsiu realizujeme v nejasných prípadoch s atypických klinických obrazom a pri zlyhaní terapie.
Terapia
Akútna vírusová dakryoadenitída spontánne ustupuje v priebehu 4 až 6 týždňov. Prípady bakteriálnej dakryoadenitídy si vyžadujú antibiotickú liečbu. Prípady chronickej dakryoadenitídy liečime ovplyvnením vyvolávajúcej príčiny.