Mimomaternicové tehotenstvo
20.02.2023
Ide o stav, pri ktorom oplodnené vajíčko nepostupuje do maternice ale uchytí sa v niektorom s vajcovodov. Okrem vajcovodov sa môže zachytiť aj vo vaječníku alebo pobrušnici. Za normálnych okolností sa tehotenstvo začína oplodnením vajíčka. Toto vajíčko sa presúva a uchytí v maternici. Mimomaternicové tehotenstvo neprebieha bežným spôsobom a vajíčko nemá šancu prežiť a navyše ohrozuje matku.
Príznaky
- Spočiatku sa prejavuje ako bežné tehotenstvo alebo sa nemusí prejaviť vôbec
- Pozitívny tehotenský test
- Vaginálne krvácanie
- Panvové bolesti
- Vnútorné krvácanie
- Točenie hlavy
- Slabosť
- Zrýchlený tep
- Bolesť ramena
Príčiny
Zachytenie vajíčka nastáva pri presune do maternice, avšak ten je skomplikovaný z dôvodu poškodenia alebo zápalu vajcovodu. Medzi príčiny taktiež patria hormonálne poruchy, príliš veľké vajíčko, ale vplyvom omylu.
Rizikovými faktormi sú:
- predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo
- infekcie
- operácia vajcovodov
- užívanie antikoncepcie
- fajčenie
- alebo aj umelé oplodnenie
Diagnostika
Gynekológ vykonáva panvovú prehliadku, avšak samotné vyšetrenie nie je postačujúce. Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú testy krvi aj ultrazvukové vyšetrenie. Samotné tehotenstvo sa potvrdí bežným tehotenským testom na základe prítomnosti choriového gonadotropinu v krvi.
Priebeh
Mimomaternicové tehotenstvo nemusí byť príliš nápadné. Spočiatku sa môžu prejaviť príznaky zdravého tehotenstva, ako napríklad meškajúca menštruácia, nevoľnosť alebo citlivosť prsníkov. S postupným rastom oplodneného vajíčka pribúdajú aj ťažkosti. Časté je krvácanie z pošvy, bolesť v oblasti panvy a podbruška. Paradoxne zvykne byť aj prítomná bolesť ramena, v dôsledku úniku krvi, ktorá hromadením často irituje nervy. Ak pokračuje rast oplodneného vajíčka dochádza až k prasknutiu vajcovodu a s ním spojené silné krvácanie do brušnej dutiny. Pokiaľ sa nezakročí operačne, stav nemôže byť zlučiteľný s životom matky.
Liečba
Chirurgický zákrok je nevyhnutný, pre zachovanie života pacientky. Najčastejšie sa vykonáva laparoskopické odstránenie embrya. Pri komplikáciách je nutné prejsť k laparotómii, kedy sa vykonáva klasický rez brucha. Ak dôjde k poškodeniu vajcovodu, ktoré už nie je schopné plniť svoju funkciu dochádza k jej odstráneniu. Vo včasnom štádiu, kedy ešte nie je prítomné stabilné krvácanie, je možné užiť liečivo, ktoré bráni rastu buniek.