Preeklampsia
19.02.2023
Ide o ochorenie postihujúce tehotné ženy. Hlavnou podstatou preeklampsie je narušená činnosť ciev, ktoré zásobujú placentu. Ak je narušené zásobenie placenty nastáva znížený prísun živín a kyslíka k plodu. Preeklampsia sa vyskytuje u mladých alebo naopak príliš starých rodičiek. Môže sa objaviť aj po pôrode, vtedy ju nazývame popôrodná preeklampsia.
Príznaky
- Bolesť hlavy
- Citlivosť na svetlo
- Znížený objem moču – oligúria
- Nadmerné opuchy tváre a končatín
- Vracanie
- Bolesť pod rebrami (na pravej strane)
Príčiny
Rizikovými sú mladé matky, ktoré majú menej ako dvadsať rokov, alebo ženy tehotné po štyridsiatke. Ohrozené sú aj ženy s diabetom, ochorením obličiek, autoimunitnými ochoreniami alebo pri tehotenstve, kde sa očakáva viac ako jedno dieťa. Pri bežnom tehotenstve sa cievy zásobujúce sliznicu maternice rozširujú, aby dokázali zabezpečiť zvýšené nutričné požiadavky plodu. Pri preeklampsii sa tieto cievy nedokážu rozšíriť a prichádza stav, pri ktorom je plod ukrátený o potrebné živiny i kyslík.
Diagnostika
Vyšetrujúci lekár, okrem klinického obrazu pacientky, posudzuje rozličné laboratórne parametre. Zvýšená hladina bielkovín v moči (proteinúria), znížený objem moči alebo znížené hodnoty krvných doštičiek. Pri bežnom vyšetrení je možné spozorovať nápadný opuch tváre a končatín, dýchavičnosť ale aj zvýšený krvný tlak.
Priebeh
Z dôvodu chyby ciev vyživujúcich placentu , dochádza ku zníženej výžive plodu. Placenta pri jej nedostatočnej prekrvenosti vylučuje metabolity, ktoré ovplyvňujú činnosť ciev a v podstate maria ich funkciu. Cievy sa zužujú čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku aj nedostatočnému prekrveniu iných orgánov, ako napríklad pečeň, obličky alebo mozog. Taktiež dochádza k tvorbe zrazenín a zvýšenej priepustnosti ciev, kedy uniká voda do okolitého prostredia a spôsobuje opuchy. Komplikáciami preeklampsie sú eklampsia a hellp syndróm. Eklampsia sa prejavuje kŕčmi a ide o život ohrozujúci stav. Pre hellp syndróm je typický rozpad červených krviniek, zníženie počtu krvných doštičiek a zvýšená produkcia pečeňových enzýmov. Taktiež ide o život ohrozujúci stav.
Liečba
Preeklampsiu vylieči jedine pôrod. V prípade ak je možné pristúpiť k pôrodu tak sa vykoná vyvolanie alebo pôrod cisárskym rezom. Ak nie je dieťatko dostatočne vyvinuté odporučí sa matke pokojový režim a podávanie liekov na zníženie krvného tlaku. V tomto období je nevyhnutné aj monitorovanie moči a krvi tehotnej.