Ranula
29.10.2024
Ranula je zriedkavá benígna pseudocysta, ktorá sa vytvára na spodine ústnej dutiny v dôsledku blokády vývodu slinných žliaz, čo môže byť spôsobené poranením, infekciou alebo nádorovým procesom. Ranula sa klinicky prejavuje ako ohraničený, nebolestivý opuch, ktorý môže zhoršiť prehĺtanie, rozprávanie a v závažných prípadoch aj dýchanie. Diagnostika je prevažne klinická, s podporou zobrazovacích techník alebo biopsie pri potrebe vylúčenia iných lézií. Liečba spočíva v chirurgickom odstránení cysty, ktoré zabezpečuje špecialista v oblasti ústnej a čeľustnej chirurgie.
Príčina
Ranuly vznikajú v dôsledku poškodenia alebo blokády vývodu podjazykových (sublinguálnych) slinných žliaz, prípadne podsánkových (submandibulárnych) slinných žliaz. Poškodenie vývodu žliaz môže byť spôsobené traumou, chronickými zápalmi (Sjögrenov syndróm, sarkoidóza), infekciami (HIV), národmi. Môže ísť aj o vývojové odchýlky slinných žliaz.
Prejavy
Ranula sa zvyčajne prejavuje ako nebolestivý, ohraničený, modrastý, pologuľovitý opuch na spodine ústnej dutiny. Veľkosť lézie môže byť rôzna, v niektorých prípadoch môže dosahovať až niekoľko centimetrov. Prítomnosť ranuly v ústnej dutine môže viesť k sťaženému prehĺtaniu (dysfágii), ťažkostiam pri rozprávaní a v prípade veľkých ranúl až k ťažkostiam s dýchaním.
Diagnostika
Ranuly sa diagnostikujú na základe charakteristického klinického obrazu pri fyzikálnom vyšetrení. V prípade nejasností alebo na posúdenie rozsahu ranuly sa môžu využiť aj zobrazovacie vyšetrenia – ultrasonografia, počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Pri podozrení na malígne ochorenie je potrebné vykonať bioptické vyšetrenie.
Terapia
V liečbe ranúl je možné využiť niekoľko postupov. Najčastejšou formou liečby je chirurgická resekcia ranúl. Inou možnosťou liečby je takzvaná marsupializácia, čo je chirurgický zákrok, pri ktorom sa cysta otvorí a vypustí sa jej obsah. Menej invazívnu terapiu prestavuje aspirácia (odsatie) obsahu ranuly, ktorá je však spojená s vyšším rizikom recidív.