Akvagénny pruritus (svrbenie spôsobené vodou)
27.10.2024
Akvagénny pruritus je zriedkavý stav prejavujúci sa silným svrbením pokožky pri kontakte s vodou. Na rozdiel od akvagénnej urtikárie, ktorá spôsobuje viditeľné kožné reakcie, akvagénny pruritus nespôsobuje žiadne zjavné zmeny na pokožke. Presný mechanizmus nie je úplne objasnený, no často súvisí s inými ochoreniami, ako sú hematologické malignity. Liečba akvagénneho pruritu sa zameriava na zmiernenie príznakov a zahŕňa užívanie antihistaminík či fototerapiu. O diagnostiku a liečbu sa starajú dermatológovia a internisti.
Príčina
Presná mechanizmus vzniku akvagénneho pruritu nie je známy. Vedecké práce predpokladajú, že by mohlo ísť napríklad o zmenu v aktivite sympatikového nervového systému, zvýšenú aktivitu enzýmu acetylcholínesteráza alebo aktiváciu žírnych buniek (mastocytov) v koži s uvoľnením histamínu. Akvagénny pruritus sa môže vyskytovať aj ako prejav niektorých ochorení, medzi ktoré patria: polycytémia vera, esenciálna trombocytóza, myelodysplastický syndróm, lymfómy, hepatitída, hypereozinofilný syndróm. Vznik môže súvisieť aj s užívaním niektorých liekov, medzi ktoré patria buproprión (užívané v liečbe depresie) alebo chlorochín a hydroxychlorochín (užívané v liečbe malárie).
Prejavy
Hlavný prejavom je pruritus (svrbenie), ktoré sa objavuje pri kontakte s vodou alebo krátko po ňom. V niektorých prípadoch môže byť svrbenie stále, spôsobené aj vlhkosťou vzduchu alebo potom. Svrbenie môže byť lokalizované kdekoľvek, ale najčastejšie sa objavuje na rukách, nohách, chrbte a bruchu. Na rozdiel od akvagénnej urtikárie nie je akvagénny pruritus sprevádzaný vznikom kožných lézií. V dôsledku škriabania môžu sekundárne vznikať exkoriácie (odreniny) alebo lichenifikácie (zhrubnutie kože).
Diagnostika
Akvagénny pruritus sa diagnostikuje na základe vzniku svrbenia po expozícii vodou, ktoré nie je sprevádzané vznikom kožných lézií. V rámci diagnostiky je potrebné vylúčenie iných ochorení, ktoré môžu byť spojené so vznikom akvagénneho pruritu, ako je polycytémia vera, esenciálna trombocytóza a ďalšie.
Terapia
Liečba akvagénneho pruritu je náročná a je zameraná na zmiernenie symptómov. V liečbe využívame antihistaminiká, niektoré betablokátory, selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI), ale aj fototerapiu alebo krémy s obsahom kapsaicínu. Ak je akvagénny pruritus spôsobený iným ochorením, je potrebné liečiť jeho vyvolávajúcu príčinu.