Tehotenská kardiomyopatia
20.10.2024
Tehotenská kardiomyopatia je ochorenie srdca, ktoré postihuje tehotné ženy, zvyčajne v neskorom štádiu tehotenstva alebo krátko po pôrode (zvyčajne v poslednom mesiaci tehotenstva alebo v prvých piatich popôrodných mesiacoch).Ide o formu dilatačnej kardiomyopatie, čo znamená, že dochádza k oslabeniu srdcového svalu a zväčšeniu srdcových komôr. To vedie k zníženej schopnosti srdca pumpovať krv do tela. Tento stav lieči kardiológ, ktorý riadi liečbu na základe závažnosti symptómov.
Mechanizmus vzniku:
Mechanizmus vzniku tehotenskej kardiomyopatie nie je úplne objasnený, ale predpokladá sa, že ide o multifaktoriálne ochorenie, na ktoré vplývajú genetické, hormonálne, imunologické a vaskulárne faktory. Počas tehotenstva dochádza k významným hormonálnym zmenám, najmä k zvýšeniu hladín prolaktínu a ďalších hormónov. Existujú teórie, že určitý fragment prolaktínu (tzv. 16-kDa prolaktín) môže poškodzovať srdcové bunky a endotelové bunky ciev, čo vedie k zníženej kontraktilite srdcového svalu.
Príznaky:
Typickými príznakmi tehotenskej kardiomyopatie sú dýchavičnosť (najmä pri námahe alebo v ľahu), únava, opuchy dolných končatín, zvýšená srdcová frekvencia a palpitácie. Môže sa objaviť kašeľ, pocit tlaku na hrudi a v závažnejších prípadoch hromadenie tekutiny v pľúcach (pľúcny edém). Ženy často pociťujú zníženú toleranciu fyzickej námahy a celkovú slabosť. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k život ohrozujúcemu srdcovému zlyhaniu.
Terapia:
Liečba sa zameriava na zlepšenie funkcie srdca a zmiernenie symptómov srdcového zlyhania. Používanými liekmi sú beta-blokátory, ACE inhibítory, diuretiká na zníženie preťaženia tekutinami, prípadne antagonisty aldosterónu. U niektorých pacientiek je potrebná liečba antikoagulanciami na prevenciu tvorby krvných zrazenín. V závažných prípadoch je nutná mechanická podpora srdca, napríklad pomocou implantovateľných zariadení a v krajnom prípade transplantácia srdca.