Otrava bedličkou ostrošupinatou
20.10.2024
Otrava bedličkou ostrošupinatou je stav, ktorý vzniká po konzumácii tejto toxickej huby. Symptómy môžu zahŕňať nevoľnosť, zvracanie a hnačku. Liečbu poskytuje toxikológ alebo gastroenterológ, ktorí riadia detoxikáciu organizmu a podporujú zotavenie.
Príčina:
Príčinou intoxikácie je zvyčajne zámena bedle vysokej s bedličkou ostrošupinatou. Bedľa vysoká je známou a veľmi chutnou hubou s charakteristickým výzorom. Napriek tomu si ju menej skúsení hubári ľahko zamenia za jedovatú bedličku. Ich rozlišovacie znaky sú pomerne zreteľné. Bedľa vysoká má na klobúku ploché šupiny a na hlúbiku posuvný prsteň. Bedlička má klobúk posiaty dohora so zašpicatenými šupinami a napevno prirastený prsteň, s ktorým sa nedá hýbať.
Príznaky:
Intoxikácia bedličkou sa prejavuje prevažne gastrointestinálnymi symptómami, ktoré sú charakteristické pre otravu toxínmi obsiahnutými v tejto hube. Klinický obraz sa vyvíja pomerne rýchlo, často v priebehu 1 až 3 hodín po konzumácii. Najčastejšími príznakmi sú nevoľnosť, zvracanie a hnačka, ktoré môžu byť veľmi intenzívne a vedú k výraznej dehydratácii. U postihnutého sa objavujú kŕčovité bolesti brucha súvisiace s podráždením tráviaceho traktu. Niekedy sú prítomné aj závraty, slabosť a bolesti hlavy. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k narušeniu rovnováhy elektrolytov v tele v dôsledku nadmernej straty tekutín. Táto nerovnováha vedie k ďalším komplikáciám, ako je zníženie krvného tlaku, zmätenosť a celková slabosť organizmu.
Terapia:
Liečba otravy je predovšetkým symptomatická. Základom je rehydratácia buď orálna, alebo v závažnejších prípadoch intravenózna, na doplnenie stratených tekutín a elektrolytov v dôsledku zvracania a hnačky. Pri výraznejších gastrointestinálnych príznakoch sa podávajú lieky na tlmenie zvracania a hnačky. Ak došlo k nedávnej konzumácii, môže sa použiť výplach žalúdka alebo podanie aktívneho uhlia na zníženie absorpcie toxínov.