Nádory tonzíl
14.10.2024
Tonzily (mandle) sú lymfatické tkanivo v oblasti úst a krku, ktoré tvorí súčasť imunitného systému. Nádory tonzíl sú najčastejšie malignity v oblasti orofaryngu. Rizikové faktory zahŕňajú fajčenie, konzumáciu alkoholu a infekcie ľudským papilomavírusom (HPV). Klinické príznaky zahŕňajú bolesť hrdla, jednostrannú bolesť ucha, ťažkosti s prehĺtaním a zápach z úst. Diagnóza sa stanovuje zobrazovacími metódami a histopatologickým vyšetrením. Liečba zahŕňa chirurgický zákrok, chemoterapiu a rádioterapiu.
Príčiny
- Užívanie tabakových výrokov.
- Užívanie alkoholu.
- Infekcie ľudským papilomavírusom (HPV) – v posledných rokoch sú významnou príčinou vzniku nádorových ochorení mandlí. Ide o čoraz častejšiu príčinu.
Prejavy
Nádorové ochorenia mandlí môžu mať veľmi variabilný klinický obraz. U pacientov sa môže objaví:
- Bolesť hrdla a ústnej dutiny.
- Jednostranná (unilaterálna) bolesť ucha.
- Pocit cudzieho telesa v hrdle.
- Trizmus – kŕč žuvacích svalov, môže ísť o prejav lokálnej invázie nádoru.
- Asymetrické zväčšenie mandlí.
- Odynofágia – bolestivé prehĺtanie.
- Dysfágia – sťažené prehĺtanie.
- Halitóza – zápach z úst.
- Zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti hlavy a krku.
- Úbytok hmotnosti.
Diagnostika
Diagnostiku nádorov tonzíl začíname odberom anamnézy a fyzikálnym vyšetrením. V anamnéze sa zameriavame na identifikáciu možných rizikových faktorov a ťažkosti pacienta. Pri klinickom vyšetrení vyšetrujeme oblasť ústnej dutiny a faryngu, všímame si vzhľad mandlí, prítomnosť opuchov, lézií, asymetriu. Na posúdenie rozsahu nádorového ochorenia využívame počítačovú tomografiu (CT) a magnetickú rezonanciu (MRI). Definitívnu diagnózu potvrdíme odberom biopsie a histopatologickým vyšetrením.
Terapia
Nádory tonzíl je možné liečiť pomocou chirurgického zákroku, rádioterapie, chemoterapie alebo ich kombinácie. Prevenciou vzniku nádorov je abstinencia od alkoholu, tabakových výrobkov a vakcinácia proti HPV.