Zlomenina diafýzy stehnovej kosti
13.10.2024
Zlomenina diafýzy stehnovej kosti predstavuje vážny úraz, ktorý sa zvyčajne vyskytuje po vysokoenergetických traumách, ako sú dopravné nehody, pády z výšky alebo športové úrazy. Diafýza označuje strednú časť dlhých kostí, v tomto prípade stehnovej kosti. Klinické príznaky zahŕňajú silnú bolesť, opuch, tvorbu modrín a významné obmedzenie hybnosti postihnutej nohy.
Táto zlomenina často vedie k výraznej strate krvi a môže byť sprevádzaná poškodením svalov, nervov alebo ciev. Diagnostika sa potvrdzuje röntgenom alebo inými zobrazovacími vyšetreniami, ako je CT alebo MRI. Liečba zahŕňa chirurgický zákrok, pri ktorom sa často používajú kovové dlahy alebo vnútorné fixátory na stabilizáciu kosti.
Príčiny
Stehnová kosť je najdlhšia a najsilnejšia kosť v ľudskom tele. Diafýza stehnovej kosti je jej stredná, dlhá časť, ktorá je obalená mohutnými svalmi prednej, zadnej a bočnej strany stehna. Na to, aby došlo k zlomenine stehnovej kosti je potrebná veľmi veľká sila. K zlomenine zdraj kosti preto dochádza pri pádoch z výšky, autonehodách, vysokoenergetických športových úrazoch. Zlomenina je sprevádzaná pomliaždením a prekrvácaním stehnových svalov, čo môže spôsobiť krvnú stratu viac ako jeden liter. Ak zlomenina vzniká pôsobením minimálnej sily, ako je to napríklad pri páde zo stoja, hovoríme o patologických zlomeninách, ktoré vznikajú následkom osteoporózy alebo metastatického postihnutia kosti.
Prejavy
- Bolesť.
- Viditeľná deformita.
- Opuch a hematóm (modrina) v oblasti stehnovej kosti.
- Neschopnosť zaťaženia postihnutej končatiny.
Komplikáciou zlomeniny stehnovej kosti je veľká krvná strana, riziko vzniku kompartmentového syndrómu, poranenie ciev a nervov.
Diagnostika
Prvým krokom v diagnostike stehnovej kosti je klinické vyšetrenie, pri ktorom posudzujeme vzhľad, konfiguráciu, hybnosť končatiny. Na definitívne potvrdenie diagnózy používame röntgen, ktorý nám umožní stanoviť typ zlomeniny. Počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonanciu (MRI), angiografia slúžia na podrobnejšie posúdenie zlomeniny, ako aj sprievodné poranenie mäkkých tkanív, nervov a ciev.
Terapia
Liečba zlomenín stehnovej kosti je primárne operačná, využívame rôzne techniky stabilizácie kosti, ako sú intramedulárne klince, dlahová osteosyntéza, vonkajšia fixácia. Do doby definitívneho ošetrenia zlomeniny je potrebné končatinu imobilizovať, tlmiť bolesť, zabezpečiť zástavu krvácania.