Melónový žalúdok (gastrická antrálna venektázia)
10.10.2024
Melónový žalúdok, známy aj ako gastrická antrálna venektázia, je stav oslabenia ciev žalúdočnej sliznice, ktoré sú náchylné na krvácanie. Pri gastroskopii má žalúdočná sliznica vzhľad podobný melónu. Hoci príčina nie je presne známa, ochorenie môže súvisieť s cirhózou pečene alebo hypergastrinémiou. Mnohí pacienti sú asymptomatickí, ale krvácanie môže viesť k anémii a bolestiam brucha. Diagnostika je založená na gastrofibroskopii a krvácanie sa lieči endoskopicky.
Príčiny
Príčina vzniku melónového žalúdka nie je známa. Uvažuje sa úlohe viacerých ochorení, medzi ktoré patrí:
- Hypergastrinémia – zvýšená sekrécia hormónu gastrín. Gastrín je hormón produkovaný bunkami v žalúdku, ktorý stimuluje produkciu žalúdočnej kyseliny.
- Achlórhydria – stav, pri ktorom dochádza k chýbaniu žalúdočnej kyseliny v žalúdku.
- Pečeňová cirhóza, hepatálne zlyhávanie.
- Autoimunitné ochorenia, ako je skleroderma.
- Chronické zlyhávanie obličiek.
Ochorenie sa častejšie vyskytuje u žien vo vyššom veku.
Príznaky
Na sliznici žalúdka sú pri gastrofibroskopickom vyšetrení viditeľné červené čiary, ktoré sa striedajú s normálnou žalúdočnou sliznicou. Niektoré prípady môžu ostať asymptomatické. Niekedy však môže dochádzať k krvácaniu z rozšírených povrchových ciev. Krvácanie zo žalúdočnej sliznice môže viesť k rozvoju anémie, objavení sa krvi v stolici, vracaniu krvi, nevoľnosti, bolesti brucha.
Diagnostika
Melónový žalúdok sa diagnostikuje na základe charakteristického obrazu pri gastrofibroskopickom vyšetrení. Z ložísk v žalúdku je možný odber bioptického materiálu a následné histopatologické vyšetrenie.
Terapia
Asymptomatické prípady melónového žalúdka si nevyžadujú terapiu. U symptomatických pacientov je možné na ošetrenie melónového žalúdka využiť endoskopické metódy, ako je napríklad argonová plazmová koagulácia, elekrokoagulácia alebo ligácia. Ide o bezbolestné zákroky. Pacienti trpiaci anémiou môžu vyžadovať suplementáciu železa, v závažnejších prípadoch transfúzie krvi.