Warthinov tumor
06.10.2024
Warthinov tumor je druhý najčastejší benígny nádor slinných žliaz. Hoci môže postihnúť ktorúkoľvek slinnú žľazu, najčastejšie sa vyskytuje v príušnej slinnej žľaze. Presná príčina vzniku nie je známa, ale medzi rizikové faktory patrí fajčenie, chronické zápaly, a autoimunitné ochorenia. Tento nádor sa vyskytuje častejšie u starších mužov. Väčšina prípadov je asymptomatická a prejavuje sa len ako hmatateľný, stlačiteľný uzlík v postihnutej žľaze. Zriedkavo môže spôsobiť bolesti alebo zvonenie v ušiach. Diagnóza je založená na klinickom vyšetrení a zobrazovacích metódach, ako sú ultrazvuk a magnetická rezonancia, pričom definitívnu diagnózu potvrdzuje histopatologické vyšetrenie. Liečba spočíva v chirurgickom odstránení nádoru.
Príčiny
Presná príčina vzniku Warthinovho tumoru nie je jasná. Medzi predpokladané rizikové faktory patrí fajčenie, autoimunitné ochorenia, infekcie Epstein-Barrovej vírusom (EBV), chronické zápaly, ionizujúce žiarenie. Postihnutá môže byť ktorákoľvek slinná žľaza, ale najčastejšie sa stretávame s postihnutím príušných slinných žliaz (glandula parotis).
Prejavy
Warthinov tumor sa najčastejšie prejavuje ako pomaly rastúci, nebolestivý, stlačiteľný, pohyblivý uzlík. Väčšina pacientov je asymptomatických a nádor sa často diagnostikuje náhodne. V niektorých prípadoch môže byť nádor spôsobovať málo intenzívnu bolesť, zvonenie v ušiach, bolesť uší. Veľkosť nádoru sa pohybuje od niekoľkých milimetrov až po niekoľko centimetrov. pri náhodnom fyzikálnom vyšetrení alebo zobrazovacích metódach.
Diagnostika
Diagnóza Warthinovho tumoru je založená na klinickom vyšetrení, zobrazovacích metódach a biopsii. Ultrazvukové vyšetrenie slinných žliaz alebo magnetická rezonancia (MRI) často odhalí dobre ohraničený, cystický nádor. Tenkoihlovou aspiračnou biopsiou (fine needle aspiration biopsy) je možný odber bioptického materiálu na histopatologické vyšetrenie.
Terapia
Liečba Warthinovho tumoru je zvyčajne chirurgická. V prípade postihnutia príušnej slinnej žľazy môže byť v niektorých prípadoch preferovaná parciálna alebo totálna parotidektómia, teda odstránenie časti alebo celej príušnej slinnej žľazy. Chirurgický zákrok je zvyčajne kuratívny a recidíva nádoru je veľmi zriedkavá. Vzhľadom na jeho benígny charakter nie je po chirurgickom odstránení nádory potrebná ďalšia liečba.