Krauróza vulvy
01.10.2024
Krauróza vulvy je ochorenie, ktoré postihuje vonkajší ženský genitál (vulvu). Hoci nie je bežne známe širokej verejnosti, gynekológovia sa s týmto stavom stretávajú pomerne často a musia riešiť jeho komplikácie. Krauróza je charakterizovaná chronickým zápalom a zmenami tkaniva vulvy, čo môže viesť k jeho zhrubnutiu, zjazveniu a stuhnutiu. Pacientky môžu pociťovať bolesť, svrbenie a diskomfort, čo môže znižovať kvalitu života.
Príčiny
Presná príčina vzniku kraurózy nie je vždy zrejmá, riziko jej vzniku ale rozhodne vzrastá s vekom, pričom drvivá väčšina prípadov je pozorovaná u žien trpiacich poklesom koncentrácie pohlavných hormónov po prechode. Podstatou sú zmeny povrchového epitelu na vulve, pri ktorom dochádza k jeho stenčovaniu a celý proces býva často sprevádzaný chronickým zápalom.
Prejavy
Základným príznakom kraurózy vulvy je nepríjemné úporné svrbenie tejto anatomickej oblasti. Postihnutá koža a sliznica vulvy býva abnormálne vyschnutá a stenčená. Na pohľad sa typicky objavuje belavé zafarbenie postihnutého povrchu. V niektorých prípadoch sa v teréne kraurózy môžu v bunkách postihnutej kože a sliznice začať vytvárať prednádorové zmeny a bez terapie potom môže dôjsť k vzniku rakoviny vulvy.
Diagnostika
Krauróza môže byť diagnostikovaná na základe gynekologického vyšetrenia, ktoré zahŕňa zistenie pacientkiných ťažkostí a fyzikálne vyšetrenie. V prípade podozrenia na prítomnosť prednádorových (alebo dokonca nádorových zmien) je možné vziať z podozrivých ložísk vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie.
Terapia
Základom terapie kraurózy sú lokálne prostriedky (obvykle masti), ktoré obsahujú ženské pohlavné hormóny, okrem toho sa môžu ženám podávať antihistaminiká. Efekt týchto liekov býva väčšinou uspokojivý v zmysle vymiznutia nepríjemného svrbenia. V prípade potvrdenia závažnejších prednádorových zmien, či priamo nádorového ložiska, je potrebné riešiť situáciu chirurgicky.